Hej, prijatelji! Ako ste ikada imali problema sa zubima (a tko nije?), možda ste čuli za pojam vađenje živca ili, stručnije rečeno, endodonciju. To zvuči pomalo zastrašujuće, zar ne? Čovjek odmah pomisli na bol i neugodnosti. No, dopustite mi da vam približim ovu temu na prijateljski način.
Što je točno vađenje živca?
Vađenje živca zapravo se odnosi na postupak poznat kao liječenje korijenskog kanala koji je upaljen. Kada karijes prodre duboko u zub i dođe do osjetljivog dijela gdje se nalazi živac, dolazi do njegove upale.To može izazvati bol koja nas doslovno izbaci iz cipela. Ponekad se neće odmah ići u postupak vađenja živca, već će se prvo staviti lijek koji će taj živac umrtviti, to jest, devitalizirati ga. Endodoncija je stomatološka grana koja se bavi upravo takvim problemima. Tijekom postupka uklanjamo upalno tkivo, odnosno odumrle dijelove živca. Takvo tkivo je neophodno eliminirati iz kanala kako ne bi došlo do granuloma, odnosno još veće upale i posljedične destrukcije kosti. Postupak je potpuno bezbolan jer se za isti dobiva anestezija.
Kako izgleda postupak liječenja?
Većina nas bi vjerojatno voljela izbjeći stomatološke zahvate, ali liječenje korijenskog kanala je često bezbolan postupak i izvodi se najčešće u jednoj posjeti. Zamislite stomatologa kao kirurga – on pažljivo uklanja oštećeni i inficirani dio zuba kako bi ga spasio te spriječio daljnju bol ili infekciju.
Koristi se poseban alat za čišćenje kanala i uklanjanje živaca. Moderni pristupi, poput strojne endodoncije, omogućuju brže i preciznije rezultate sa znatno manjim nelagodama. Spadent.hr
Nakon vađenja upalnog tkiva, pripremaju se kanali i dezinficiraju kako bi se bakterije svele na minimum. Nakon toga se izvodi punjenje kanala. Ovo je od iznimne važnosti kako se ne bi ponavljale upale.
Zašto je liječenje važno?
Možda se pitate zašto je sve ovo potrebno. Pa, osim očiglednog olakšanja od boli koju uzrokuje karijes prilikom prodora do živca, ovakav način liječenja sprječava daljnje komplikacije poput apscesa koje mogu biti vrlo neugodne i potencijalno opasne po zdravlje. Ujedno se samim liječenjem spašava zub i njegova korijenska struktura koja nam je vrlo bitna kako bismo ga ojačali krunicom. Liječeni zubi su bez cirkulacije i prehrane s obzirom da je živac izvađen te su krhki i skloni pucanju. Indikacija za liječeni zub je ugradnja krunice (protetski nadomjestak). Spašavanjem zuba također štedimo novac, jer bi nakon vađenja tako destruiranog zuba bila potrebna implantacija ili most (3 krune) kako bi se nadomjestio taj nedostatak u ustima. Spadent.hr
Što nakon liječenja?
Nakon što je vaš zub uspješno prošao kroz ovaj tretman, možda će trebati neko vrijeme da se potpuno oporavite od manjih neugodnosti koje možete osjetiti nakon zahvata. Svakako je najbolje na liječeni zub odmah staviti krunicu kako bi se ojačao. Ponekad kod zuba koji nisu zaštićeni krunicom nakon nekoliko godina dolazi do tamnjenja, što se najčešće može sanirati endodontskim izbjeljivanjem.
Izbijeliti se mogu zubi na kojima je endodoncija rađena nedavno pa čak i do unutar 5 godina od liječenja.Spadent.hr
Strojna endodoncija
Strojna endodoncija je bezbolan postupak koji se upotrebljava već preko dva desetljeća umjesto stare ručne tehnike, za koju su bili potrebni tjedni, pa čak i mjeseci da se zub izliječi. Ona omogućuje da se zubi potpuno izliječe već u jednoj posjeti te je puno preciznija od ručne metode. Koriste se najmoderniji uređaji za endodonciju, a postupke provode stručnjaci u polju endodoncije.Spadent.hr